Kako obvarovati zunanje rastline pred slabim vremenom?
Cvetoče, bujne rastline, katere krasijo domača dvorišča in terase, so prava paša za oči. Vendar, še tiste najbolj trpežne se niso zmožne obvarovati pred ekstremnim poletnim vremenom, kot so močni vetrovi, toča in hudo deževje, ki nam zlasti to poletje povzročajo številne preglavice. Da bi vaše rastline kar se da uspešno zavarovali pred muhastimi poletnimi dnevi, vas v nadaljevanju čaka nekaj preprostih nasvetov, s katerimi boste ob hitrem ukrepanju preprečili škodo, ki bi jo vašim rastlinam lahko povzročilo slabo vreme.
Zaščitite korenine
Preprosti način, s katerim lahko zaščitite vaše rastline pred slabim vremenom je, da obvarujete korenine. To storite tako, da nasipate tri centimetrsko plast mulča okoli korenin, ki bo rastlino zaščitil pred poškodbami, katere lahko povzroči mraz ali močno deževje.
Mulč je prav tako učinkovita zaščita pred erozijo tal, katero lahko povzroči močno deževje, saj deževnica odplakne vrhnjo plast tal stran od korenin rastlin. S plastjo mulča okoli rastlin, se zmanjša neposreden udar deževnih kapljic na tla, kar zmanjša erozijo in ohranja tla na mestu. Z njegovo uporabo boste tudi preprečili nabiranje vode v tleh, kar lahko škoduje koreninam rastlin, hkrati pa mulč deluje kot pregrada, ki ohranja tla bolj zračna in omogoča, da voda bolj enakomerno prodre v tla.
Nasvet: Mulč naj bo od listov oddaljen vsaj 3 cm.
Vir: Pinterest
Prekrijte jih
Ob slabši vremenski napovedi, je prekrivanje rastlin enostavna in učinkovita rešitev. Te lahko pokrijete z večjimi lonci, skledami in vedri, s čimer zmanjšate možnost, da jih poškoduje dež ali veter. Pomembno je, da predmete obtežite s kamni, cementnimi bloki ali opekami, da se bodo ti obdržali na mestu.
Kot zaščitni material lahko uporabite tudi razna pregrinjala, kot na primer vrtna pokrivala, plastične folije, stare odeje in brisače ter rastlinske zaščitne mreže. Naštete stvari preprosto razprostite preko rastlin in jih pritrdite s klini ali kamni, da te ne odnese močan veter.
Pomembno! V primeru uporabe plastične folije, zagotovite nekaj prezračevanja, da se rastline ne zadušijo. Prav tako je pomembno, da našteti materiali ne pridejo v stik z listi ali stebli rastlin, saj bi to lahko povzročilo škodo ali gnitje rastline.
Vir: Pinterest
Odnesite jih na varno
Močno poletje neurje lahko rastline popolnoma uniči, zato je najbolje, da rastlino prestavite v hišo, na pokrito teraso ali garažo, če je to le mogoče. Pri tem pazite, da bo rastlina prejela dovolj svetlobe ter da bo podvržena primerni temperaturi. V primeru, da to ni izvedljivo, razmislite o postavitvi lončnic pod previs ali v kot, kar bo zmanjšalo možnost uničenja med nevihto.
Poskrbite za podporo visokih rastlin
Visoke rastoče rastline in zelenjava, kot je paradižnik, bodo bolje prenesli nevihto z nekaj dodatne opore. Uporabite lahko palice, rešetke, paradižnikove kletke ali vrtne obeliske. Dodatna opora ne bo le zaščita v nevihti, temveč lahko tudi zmanjša tveganje za bolezni, saj poveča kroženje zraka okoli rastlin med njihovo rastjo.
Vir: Pinterest
Obrežite rastline
Preglejte svoje dvorišče in teraso ter bodite pozorni na ranljive veje in stebla, ki bi se ob močnem vetru lahko odlomila. Obrežite tudi vse previsne veje, ki bi lahko poškodovale rastline, ki rastejo pod njimi, s čimer boste preprečili dodatno škodo. Prav tako je dobro, da obrežete rastline, ki so težke na vrhu, da bodo te postale bolj stabilne. Zmanjšajte tudi višino grmovnic za približno tretjino, s čimer jih boste zaščitili pred prihajajočimi vetrovi.
Ne pozabite, da so zdrave rastline bolj stabilne in trpežne, zato ne pozabite odstraniti ovenelih listov in posušenih vej tudi na drugih rastlinah.
Pozor! Nekatere grmovnice lahko prizadene tudi t.i. vetrovna skala. Gre za pojav, ki nastane, kadar veter razrahlja korenine in v najslabšem primeru dvigne rastlino s tal, zato je vredno preveriti ali so grmovnice trdno zasajene v tleh.
Vir: Pinterest